Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA

Co, gdzie, kiedy?

  • 12 czerwca 2020
  • 20 czerwca 2020

Różne oblicza tyskich kobiet - wystawa w Muzeum Miejskim

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

„Praca i życie codzienne kobiet w Tychach w latach 1955-1989” to nowa fotograficzna wystawa czasowa Muzeum Miejskiego w Tychach, którą możemy oglądać od 1 czerwca do końca roku w Galerii Muzeum Miejskiego - Centrum Medycznym Paprocany. Wstęp wolny!

Wystawa Muzeum Miejskiego "Praca i życie codzienne kobiet w Tychach"


Budowa i rozwój Tychów od lat 50. do lat 80. XX wieku, powstawanie kolejnych osiedli mieszkaniowych, przedszkoli, szkół, obiektów użyteczności publicznej i rozwój infrastruktury spowodowały ogromny wzrost liczby mieszkańców. W poszukiwaniu mieszkania i lepszych warunków do życia przybywały do Tychów całe rodziny z okolicznych miejscowości, dalszych części Polski i dawnych kresów wschodnich. Kobiety, mieszkanki Tychów, poza prowadzeniem gospodarstwa domowego, zatrudniały się jako przedszkolanki i nauczycielki w otwieranych przedszkolach i szkołach, jako opiekunki i pielęgniarki w żłobkach, w ośrodkach zdrowia, w szpitalach: miejskim i wojewódzkim. Pracowały w Miastoprojekcie przy projektowaniu osiedli, także na budowie w ramach przedsiębiorstw budujących miasto. Znajdowały zatrudnienie w rozwijającej się sieci handlowej i usługowej. W poszukiwaniu pracy wyjeżdżały również do sąsiednich miejscowości. Sytuacja zmieniła się na przełomie lat 60. i 70. XX w., kiedy rozbudowano ZEG, oddano m.in. do użytku Kombinat Ogrodniczy i Wytwórnię Serów Topionych, w których zatrudnienie kobiet wynosiło ponad 50% całej załogi.

Wystawa Muzeum Miejskiego "Praca i życie codzienne kobiet w Tychach"
Wystawa Muzeum Miejskiego "Praca i życie codzienne kobiet w Tychach w latach 1955-1989" · fot. Archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach


Wystawa na wybranych fotografiach przedstawia kobiety w czasie wykonywania pracy w istniejących i powstających zakładach na terenie Tychów w latach 1955-1989, m.in. w przemyśle, handlu i usługach, w instytucjach oświatowych i służbie zdrowia. Prezentuje też życie codzienne. Scenki sytuacyjne zarejestrowane w różnej przestrzeni - w sklepach, na przystankach autobusowych, na spacerach z dziećmi, w drodze z kościoła, na organizowanych w mieście festynach i uroczystościach. Przedstawia kobiety zapracowane, w strojach roboczych, w strojach codziennych i „elegantki” na niedzielnych spacerach. Prezentowane fotografie ukazują zaledwie niewielki wycinek życia kobiet w minionych latach. Pochodzą one ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach, m. in. z kroniki i albumów PSS Społem oraz kroniki ZEG.

Wśród autorów zdjęć znaleźli się Jerzy Bierwiaczonek, Michał Cała, Andrzej Czyżewski, Ilona Dudek, Tadeusz Dyduch, Stanisław Jakubowski, Stanisław Kasperowicz, Zygmunt Kubski, Marek Nowicki, Krzysztof Pilecki, Kazimierz Seko, Paweł Trocha oraz Zygmunt Wieczorek.

Czas trwania wystawy: 1 czerwca -31 grudnia, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-18.00.

Miejsce: Galeria Muzeum Miejskiego w Tychach - Centrum Medyczne Paprocany, ul. gen. Sikorskiego 101.

Wystawę przygotowały Barbara Kopia i Agnieszka Czyżewska.

Więcej informacji na stronie muzeum.tychy.pl/wystawa/praca-i-zycie-codzienne-kobiet-w-tychach-w-latach-1955-1989/

Wstęp wolny!

ar / tychy.info, źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.