Co, gdzie, kiedy?

  • 28 grudnia 2024
  • 12 stycznia 2025
  • wyświetleń: 1136

Rodowita katowiczanka „za granicą”, czyli w zagłębiowskim Sosnowcu. Czego tam szuka?

Podczas dwunastego spotkania z cyklu „Dom jest jak człowiek” Muzeum Miejskie w Tychach będzie gościć Annę Malinowską, autorkę książki „Sosnowiec. Nic śląskiego”. Książka została wydana w październiku 2024 roku nakładem Wydawnictwa Czarne.

dom jest jak człowiek


Rodowita katowiczanka „za granicą”, czyli w zagłębiowskim Sosnowcu - czego tam szuka? Bywała w tym mieście kilka razy - zawsze przejazdem, zawsze z dystansem, bo znając powszechne dowcipy i memy. Po latach wyrobiła sobie „paszport”, żeby dowiedzieć się, kto i dlaczego tak chętnie podpisuje się pod hasłem „I love Sosnowiec”. Poszukuje śladów, które przypominają, że to miejsce, zdominowane przez bloki, miało swoje „kiedyś”: legendy, mity, gawędy, sensacje kryminalne, światowej sławy gwiazdy. To właśnie dzięki nim rekonstruuje złożoną przeszłość miasta - plany niemieckich przemysłowców, historię rodów Lamprechtów, Schönów czy Dietlów, rozbiórkę i odbudowę cerkwi, trudny czas okupacji, wojny i transformacji. Zbiera historie awansu, bo przecież tak wiele rodzin przyjechało tu w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Próbuje uchwycić kontrasty między Zagłębiem a Górnym Śląskiem - z jego silną lokalną tożsamością, własnym językiem i mitologią. Wreszcie, odkrywa, dlaczego mieszkanki i mieszkańcy miasta coraz chętniej tworzą swoją wspólną tożsamość z wielu różnych elementów.

„Autorka ze Śląska opowiada o stolicy Zagłębia: nie ma prostszego przepisu na drwinę. Ale Anna Malinowska nie idzie na łatwiznę. Z reportażu wyłania się miasto o przebogatej, wielokulturowej historii, położone na granicy trzech zaborów, od początku XIX wieku centrum handlu, a potem przemysłu, które - jak mówi sosnowiecki pisarz Zbigniew Białas - ma moc Feniksa: wiele razy spalało się i odradzało z popiołów. Wystarczy poczekać.”
Ewa Winnicka

„Jeśli zaś chcecie rozwiać stereotypy, jakimi obrósł Sosnowiec, to możecie być pewni, że ta książka pozwoli Wam spojrzeć na to miasto z całkiem innej perspektywy.”
Tomasz Kosik (http://www.czyt-nik.pl)

Podczas spotkania będzie można kupić książkę w specjalnej cenie oraz zdobyć podpis autorki.

Anna Malinowska (ur. 1975) - absolwentka politologii ze specjalnością dziennikarską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracowała m.in. w „Trybunie Śląskiej”, a od 2005 roku jest dziennikarką katowickiego oddziału „Gazety Wyborczej”. Autorka książek: „Brunatna kołysanka” o losach polskich dzieci uprowadzonych w czasie wojny do ośrodków Lebensbornu, „Komendant”, przypominającej postać Salomona Morela, nadzorcy obozu Zgoda w Świętochłowicach, w którym w 1945 roku osadzano Ślązaków jako element „politycznie niepewny”, oraz zbiorów reportaży „Od Katowic idzie słońce” i „Sosnowiec. Nic śląskiego”.

  • miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1
  • gościni: Anna Malinowska
  • prowadzi: Katarzyna Grobelna
  • zapisy: 887 450 212 (także SMSem), k.grobelna@muzeum.tychy.pl
  • wstęp wolny!
  • dowiedz się więcej: https://bit.ly/3Br0ona

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj