Co, gdzie, kiedy?

  • 6 grudnia 2023
  • 18 grudnia 2023
  • wyświetleń: 1551

[FOTO] Tyskie obchody 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i pacyfikacji kopalni "Wujek"

13 grudnia obchodziliśmy 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, a trzy dni później, 16 grudnia - pacyfikacji górników z kopalni Wujek. Tychy są także miastem, w którym pamięć o wydarzeniach roku 1981 nie ustaje. Ponownie wspominaliśmy te dni poprzez udział w uroczystościach. Zobaczcie fotorelację!

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystości przy lampie górniczej na osiedlu A - 16.12.2023 · fot. Kamil Peszat / UM Tychy


W piątek, 15 grudnia o godzinie 10.00 odbyły się uroczystości przy tablicy upamiętniającej górnika Joachima Gnidę w Szkole Podstawowej nr 14 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Armii Krajowej w Tychach (ul. Brzozowa 24). Joachim Gnida był jedną z ofiar pacyfikacji kopalni Wujek, podczas której od strzałów z broni palnej oddanych przez milicjantów zginęło dziewięciu górników. J. Gnida w przeszłości był uczniem tyskiej szkoły, w której co roku odbywają się uroczystości.

Natomiast w sobotę 16 grudnia o godzinie 18.00 zostały zorganizowane uroczystości przy lampie górniczej na osiedlu A (ul. bp. J. Burschego).

Na wydarzenie zaprosili: Urząd Miasta Tychy, Miejskie Centrum Kultury w Tychach, Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałem Dwujęzycznym im. Armii Krajowej w Tychach, a także Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

ar / tychy.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Miejskie Centrum Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj