Co, gdzie, kiedy?

  • 16 listopada 2023
  • 20 grudnia 2023
  • wyświetleń: 27818

[FOTO] XV Tyski Jarmark Bożonarodzeniowy: magiczne święta na Placu Baczyńskiego!

Za nami XV Tyski Jarmark Bożonarodzeniowy, który od 15 do 17 grudnia odbywał się na Placu Baczyńskiego. Przez trzy przedświąteczne dni i wieczory Miejskie Centrum Kultury przyszykowało moc atrakcji.

XV Tyski Jarmark Bożonarodzeniowy - 16.12.2023 · fot. Grzegorz Krzysztofik / Miejskie Centrum Kultury w Tychach


Miasto Tychy i Miejskie Centrum Kultury w Tychach zapraszało do wspólnego spędzenia przedświątecznego czasu przy zapachu aromatycznego grzańca, na rozświetlonym w zimowe popołudnia i wieczory Placu Baczyńskiego, który przez 3 dni wypełnił gwar, smakowite zapachy serwowanych potraw i moc muzyki na scenie oraz animacji w otaczającej przestrzeni.

XV Tyski Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 - 15.12.2023 · fot. Tomasz Pestka


Bogaty program artystyczny: Robert Janowski, Kasia Łaska i inniW trakcie Jarmarku Bożonarodzeniowego na scenie zagościli ulubieńcy dorosłych i dzieci. Robert Janowski zaprosił do wspólnego kolędowania, a Kasia Łaska zabrała zebranych do muzycznego magicznego świata bajek z obowiązkowym wyśpiewaniem hymnu wszystkich dzieci zauroczonych Elzą z Krainy Lodu. W zimny grudniowy wieczór rozgrzewały żywiołowe piosenki w wykonaniu folkowego zespołu Słowiany, a zaskoczeniem dla wielu mógł być koncert świątecznych piosenek w wykonaniu Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Na Jarmarku nie zabrakło świątecznych rytmów - zadbała o nie też Gruba Ferajna z Agą Łazarczyk z The Voice of Poland, a góralski temperament pokazali Trebunie-Tutki. Sceną zawładnęły także dzieci, młodzież i seniorzy z lokalnych grup artystycznych, takich jak Oligo Mix Band, ze Studia Piosenki VoicePless, Młodzieżowego Domu Kultury numer 1 i 2 czy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tychach.

Dla całej rodziny: karuzela, rzeźby lodowe, świąteczne instalacje i inneNa najmłodszych uczestników jarmarku czekała świąteczna karuzela, a w piątkowe popołudnie można było śledzić jak z jednolitych brył lodowych wyłoniały się fantazyjne rzeźby, które efektownie podświetlone towarzyszyły mieszkańcom przez cały jarmark. Każdego dnia całe rodziny bawił Teatr Mattenia, który przygotował świąteczny program animacyjny. Wesoła ekipa krążyła po całym Placu Baczyńskiego przez wszystkie trzy dni. Gdy zapadł zmrok Plac Baczyńskiego rozświetliły latarnie, świąteczne oświetlenie i oczywiście wielka choinka i inne tematyczne instalacje, które cieszą oko, a chętnych do zrobienia sobie z nimi zdjęć nie brakowało.

Kulinarne doznania: pokazy i świąteczne przysmaki co krokDla miłośników tradycyjnej kuchni przygotowano prawdziwą ucztę smaków. Na stoiskach z kulinarnymi przysmakami nie zabrakło parujących potraw świątecznych (pierogi, bigos, zupy), aromatycznych gorących napojów w jarmarkowych ceramicznych kubeczkach oraz słodkich przekąsek serwowanych przez lokalnych gastronomów. Można było też podpatrzeć (i skosztować!) jak gotują fachowcy: zdobywca tytułu MasterChefa, tyszanin Kuba Tomaszczyk i grupa Słowiany, która przybliżyła tajniki słowiańskiej kuchni.

Rękodzielnicze cuda: ozdoby i naturalne prezentyMiłośnicy przykuwających wzrok jakościowych ozdób świątecznych znaleźli coś dla siebie na tyskim jarmarku. W prawie 40 domkach oprócz gastronomii czekało sporo bożonarodzeniowych dekoracji i pomysłów na świąteczne prezenty: od obrusów i stroików, przez świece po ceramikę i świąteczne stroiki. Kupić tu można było też swojski chleb, wędliny i miody, aromatyczne wypieki, naturalne kosmetyki czy uwielbiane przez wielu sery góralskie. Była to doskonała okazja, by znaleźć wyjątkowe upominki dla bliskich, które sprawią im radość w tym wyjątkowym czasie, ale i dostać jakościowe wyroby spożywcze, których nie może zabraknąć na świątecznym stole. Obok wystawców z bliska i daleka można było także spotkać lokalne organizacje pozarządowe i wesprzeć ich działalność kupując rękodzieło wykonane przez podopiecznych stowarzyszeń czy fundacji.

Świąteczna atmosfera na każdym kroku

Plac Baczyńskiego zamienił się w świąteczne miasteczko, gdzie odwiedzający mogli poczuć magię Bożego Narodzenia. Liczne domki jarmarkowe wypełnione świątecznymi dekoracjami, rękodziełem, pysznymi przysmakami i gorącymi napojami stworzyły niepowtarzalny klimat, który skradł serca mieszkańców i gości. Całości dopełniła świąteczna muzyka i oprawa placu, a chętni mogli zaopatrzyć się w ceramiczne jarmarkowe kubki, przygotowane specjalnie na tegoroczną edycję w limitowanej ilości.

Tychy stały się miejscem wyjątkowego, świątecznego spotkania. XV Tyski Jarmark Bożonarodzeniowy - to trzydniowe wydarzenie wypełniło miasto świątecznym blaskiem i ciepłem, a odwiedzający spędzili przyjemnie czas w atmosferze tego wyjątkowego okresu w roku.

  • Organizator: Miejskie Centrum Kultury w Tychach
  • Partner: Master sp. z o.o., Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tychach
  • Sponsor: Invenio Polska.

ar, mp / tychy.info

źródło: Miejskie Centrum Kultury

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.