tychy.info

Reklama

Co, gdzie, kiedy?

 • 15 maja 2022
 • 29 maja 2022

Logos Fest w Teatrze Małym: edycja Stachura

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Mały" podaj

Za nami:

Edward Stachura jest patronem literackim tegorocznego IX Tyskiego Festiwalu Słowa LOGOS FEST w Teatrze Małym w Tychach!

logos fest stachura


​​IX Tyski Festiwal Słowa LOGOS FEST edycja Stachura25-29 maja 2022

Edward Stachura „Cała jaskrawość” - czytanie aktorskie w reż. Aliny Moś- Kerger

25.05.2022, godz.: 18.00 / Teatr Mały Duża Scena / Bilety: 20 zł

Tak powinno być. Każda normalna chwila, spokojna czy niespokojna, łagodna czy dzika, nędzna czy sławetna, smutna czy radosna, powinna, niezależnie od wszystkiego być uroczysta. Uroczysta bandera powinna nad każdą chwilą, nad każdym dniem powiewać. Żeby nie było tych chwili tych dni nijakich, żadnych, bezbarwnych, nawet nie szarych, pustych dni, ślepych dni, głuchych, głuchoniemych dni, nie żywych, ale też nie martwych, letargicznych, tych dni, jak powiedział jeden, co są, bo się tracą.
E. Stachura „Cała jaskrawość”

stachura logos fest


Wydarzenie inaugurujące dziewiątą już edycję Tyskiego Festiwalu Słowa. „Cała jaskrawość” - pierwsza powieść Edwarda Stachury, osadzona w realiach peerelowskiej prowincji pełna jest refleksji natury egzystencjalnej, pytań o sens istnienia, istotę miłości i śmierci.

Na dużej scenie Teatru Małego, artyści znani z zrealizowanych w minionych latach projektów teatralnych - Kamilla Baar („Zapiski z zamknięcia”, „Pan Wołodyjowski”), Michał Majnicz („Potop”, „Zapiski z zamknięcia”), Paweł Drzewiecki ( „Iluzje”, „Trylogia”) oraz dramatopisarka, reżyserka i autorka adaptacji „Całej jaskrawości” Alina Moś - Kerger, zmierzą się z tekstem Stachury, konfrontując indywidualne doświadczenia i różnorodną wrażliwość estetyczną tak, aby z jego treści wydobyć wielopłaszczyznowość i opierające się upływowi czasu przesłanie radości każdą przeżywaną chwilą.

Jean Cocteau „Piękny nieczuły”, Teatr Polonia Warszawa

26.05.2022, godz.: 18.00 / Teatr Mały Duża Scena / Bilety: 50 zł

Długa noc w pokoju hotelowym. Zakochana kobieta czeka na swojego partnera - to czekanie jest dla niej torturą, a każdy szmer, dźwięk windy czy dzwonek telefonu wzmagają jej tęsknotę, ale i budzą gniew. Jest piosenkarką, a zamiast na scenie, spędza czas na czekaniu. Gdzie się podziewa ten człowiek, który powinien być z nią w każdej wolnej chwili? Dlaczego skazuje ją na torturę wyczekiwania i niepewności? Z kim spędza noce, gdzie bywa? Swoją emocjonalną opowieścią o trudnej miłości i nieustannej tęsknocie kobieta prowadzi widzów przez noc. Kiedy kochanek pojawia się, milczący i nieobecny myślami, wszystkie uczucia czekającej kobiety wracają z jeszcze większą siłą - bohaterka oscyluje między czułością i goryczą, wzruszeniem i złością. Jest w tym piękno i ból, a do tego wprost fascynujący urok.

logos fest


W roli Kobiety Natalia Sikora, która podczas spektaklu brawurowo wykonuje największe przeboje Edith Piaf w jęz. francuskim.

 • Reżyseria: Edward Wojtaszek
 • Przekład: Edward Wojtaszek
 • Scenografia i kostiumy: Weronika Karwowska
 • Muzyka: Wojciech Ruciński (aranżacje i bas), Krzysztof Nowicki (gitara), Maurycy Idzikowski (trąbka)
 • Reżyser światła: Waldemar Zatorski
 • Asystent scenografa i kostiumologa: Małgorzata Domańska
 • Producent wykonawczy: Magdalena Kłosińska
 • Asystent producenta wykonawczego: Katarzyna Żukowska
 • Obsada: Natalia Sikora i Paweł Ciołkosz
 • Czas trwania: 75 minut, bez przerwy


Dialog o słowie - rozmowa Teresy Drozdy z Janem Kondrakiem

26.05.2022, godz.: 20:00 / YouTube Teatr Mały Tychy

Premiera rozmowy dziennikarki z Janem Kondrakiem, autorem tekstów, bardem, kompozytorem i jednym z najbardziej znanych popularyzatorów tekstów Edwarda Stachury.

„Siekierezada” prod. 1985 pokaz filmu (prowadzenie Krzysztof Ociepa)

27.05.2022, Godz.: 18:00 Sala kinowa / Pasaż Kultury Andromeda / wstęp wolny

Scenariusz filmu Witold Leszczyński napisał na początku lat siedemdziesiątych wspólnie z Edwardem Stachurą, autorem powieści "Siekierezada". Jednak scenariusz nie został skierowany do produkcji. "Nie zdawałem sobie sprawy, jak Edkowi zależało wówczas na filmie. Uznał nawet, że to moja wina, iż scenariusz został odrzucony. Obraził się, nasze stosunki uległy ochłodzeniu, a nawet zostały zawieszone" - wspominał reżyser. Po trzynastu latach Leszczyński wrócił jednak do "Siekierezady", na nowo pisząc scenariusz (Stachura zmarł śmiercią samobójczą w roku 1979). Janek Pradera i Michał Kątny to postacie, które wyrażają wewnętrzne rozdarcie Stachury, którego jedna strona osobowości ciągnęła ku życiu, druga ku śmierci. Reżyser próbował wyrazić to za pomocą konstrukcji fabularnej, na początku filmu Michał chce popełnić samobójstwo rzucając się pod pociąg, ale szczęśliwym zbiegiem okoliczności nie udaje mu się to. Natomiast Janek Pradera dokonuje tego kładąc głowę pod nadjeżdżającą białą lokomotywę - symbol śmierci, który występuje w kilku piosenkach Stachury.

Dialog o słowie - rozmowa Teresy Drozdy z dr Jakubem Beczkiem

27.05.2022, godz.: 20:00 / YouTube Teatr Mały Tychy

Premiera rozmowy dziennikarki z Jakubem Beczkiem, literaturoznawcą, autorem biografii i opracowań twórczości Edwarda Stachury.

„Wszystko jest poezja”, reż. Paweł Drzewiecki

28.05.2022, godz.: 18.00 / Sala kinowa Pasaż Kultury Andromeda / Wstęp wolny

Widowisko literackie, będące owocem zmagań uczestników Turnieju Recytatorskiego z tekstami patrona literackiego tegorocznego LOGOS FEST - Edwarda Stachury.

Od pierwszej edycji Tyskiego Festiwalu Słowa, za sprawą pomysłodawcy wydarzenia - Pawła Drzewieckiego, realizowany jest konkurs recytatorski dla młodzieży, studentów i dorosłych, którego formuła znacznie odbiega od tradycyjnych spotkań recytatorskich. Uczestnicy konkursu, deklarując w prezentowanym repertuarze dwa teksty, z których obowiązkowo jeden musi być autorstwa Edwarda Stachury, spotykają się na całodniowych warsztatach scenicznych, podczas których wspólnie z dyrektorem artystycznym festiwalu, budują spójne widowisko literackie. Każdy wykonawca pozostaje w wypracowanej przez siebie interpretacji i stylistyce, jednak równoczesna obecność innych recytatorów na scenie, wzajemne próby reagowania na wykonania scenicznych partnerów, czynią tę zbiorową wypowiedź artystyczną wielobarwnym spektaklem literackim. Konkursowe jury złożone z wybitnych autorytetów sztuki aktorskiej, przyzna nagrody i wyróżnienia na podstawie indywidualnych wystąpień konkursowych, wyłuskując je niejako z prezentacji zbiorowej, jednak dla zgromadzonej na widowni publiczności, będzie to okazja do usłyszenia pełnowymiarowego przedstawienia scenicznego. Realizowane w tej formule poprzednie edycje festiwalowego konkursu, były dla ich uczestników niepowtarzalnym doświadczeniem artystycznym. Trwająca w ostatnich dwóch latach pandemia, spowodowała konieczność wypracowania formuły online turnieju recytatorskiego. Dziś z radością wracamy do bezpośredniego spotkania recytatora z widzem, niecierpliwie czekając na to, jak w roku 85 urodzin Edwarda Stachury, wybrzmią interpretacje jego utworów, zarówno poetyckich, jak i prozatorskich.

Dialog o słowie - rozmowa Teresy Drozdy z Jerzym Satanowskim

28.05.2022,, godz.: 20:00 / YouTube Teatr Mały Tychy

Premiera rozmowy dziennikarki z Jerzym Satanowskim, kompozytorem, wokalistą, dyrygentem, reżyserem i przyjacielem Edwarda Stachury.

„Edward Stachura. Między mną a mgłą” - spektakl muzyczny, reż. Jerzy Satanowski

29.05.2022, godz.: 18.00 / Teatr Mały Duża Scena / bilety: 65 zł

Produkowany na zlecenie Festiwalu LOGOS FEST, spektakl muzyczny „ Edward Stachura. Między mną a mgłą” jest próbą opisania losu jednego z najbardziej ciekawych poetów powojennej polskiej literatury-Edwarda Stachury, poprzez jego piosenki, prozę, poezję, wspomnienia, fragmenty listów.

Przedstawienie pokazuje ewolucje jego myślenia o świecie - od młodzieńczej euforii poprzez dojrzałą refleksję, aż do całkowitego zwątpienia zakończonego samobójczą śmiercią.

„Jestem, autorem muzyki, reżyserem i twórcą scenariusza. Mam poczucie pewnego uprawnienia do tej roli, bo byłem wieloletnim artystycznym partnerem i przyjacielem poety. Większość piosenek wykonanych w tym spektaklu powstało w czasie naszej wspólnej pracy, jeszcze za życia poety. ( „Życie to nie teatr”, „Nie Brookliński most” „Już jest za późno nie jest za późno”). Był to czas kiedy Edek zaczął fascynować się pisaniem piosenek, jako nową dla niego formą przekazu. Ja miałem za sobą sporą przeszłość muzyczną i to nas połączyło. W końcu zaczęliśmy wspólnie tworzyć, on teksty a ja muzykę. Współpraca ta trwała całe lata. Oprócz tego normalnie; graliśmy w karty, jeździliśmy po Polsce, piliśmy wódkę.

Choć biografia Stachury ma wymiar tragiczny, chcę przedstawić niezwykłą barwność tej postaci, jej witalność i zaangażowanie w świat wartości”. Jerzy Satanowski

 • Scenariusz, reżyseria i kierownictwo muzyczne: Jerzy Satanowski


Wykonawcy:

 • Artur Żmijewski
 • Kuba Blokesz
 • Paweł Ruszkowski
 • Krzysztof Stępień
 • Zespół „Trzy dni później” w składzie:
 • Joanna Piwowar- Antosiewicz
 • Marta Groffik - Perchel
 • Marta Piwowar - Wierzbicka
 • Dominik Rosłon -Fortepian. Perkusja
 • Wiesław Wysocki -Klarnety, Saksofony, Flet, Klawisze.
 • Paweł Pańta - Kontrabas
 • Kierownictwo produkcji: Dominika Porwit
 • Produkcja: Teatr Mały Tychy


Więcej: teatrmaly.tychy.pl/wydarzenia/ix-tyski-festiwal-slowa-logos-fest-edycja-stachura/

ar / tychy.info
źródło: Teatr Mały

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Mały

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Mały" podaj