Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 17 sierpnia 2020

Jak prawidłowo zrealizować transport drobnicowy?

Materiał partnera:

Transport drobnicowy to najpopularniejszy sposób przewozu towarów, ale mimo powszechności tego rozwiązania, nie zawsze ładunek jest prawidłowo przygotowany do drogi. O czym należy pamiętać, by podczas transportu uniknąć przykrych niespodzianek?

Jakie opakowania?Nie ma jednego typu opakowań przeznaczonego do transportu drobnicy. Wybór opakowań zależy konkretnie od tego, co zamierzamy przewieźć - muszą być one dopasowane do typu ładunku, tak by w stu procentach ochronić go przed uszkodzeniami. Najlepsze są opakowania o regularnych kształtach, które łatwo ustawiać jedno na drugim, dzięki czemu można w pełni wykorzystać pojemność przestrzeni ładunkowej.

Planując na przykład transport Słowenia trzeba wziąć pod uwagę także działanie czynników atmosferycznych, a jeśli towary mogą się łatwo zniszczyć pod wpływem wilgoci, potrzebne będą odpowiednio wytrzymałe opakowania.

Jak zabezpieczyć ładunek?W przypadku drobnicy bardzo ważne jest właściwe ostreczowanie ładunku. Ustawione w kolumny paczki z towarem nie mogą się przechylać ani jeździć po podłodze ładowni, prócz tego taśma zabezpieczająca nie powinna za bardzo ściskać opakowań, szczególnie gdy w środku są delikatne przedmioty.

Do streczowania ładunku musi być użyta dobrej jakości folia, która nie odwinie się ani nie rozerwie nawet podczas długiego transportu w ciężkich warunkach. Owinięte paczki zabezpiecza się dodatkowo pasami transportowymi, odciągami, siatkami, a na podłodze powinno się rozłożyć specjalne maty antypoślizgowe.

Ładunki muszą być tak rozmieszczone, by zachować właściwy nacisk na osie pojazdu. Nie wolno przekraczać dopuszczalnej ładowności, ponieważ grozi to wypadkiem podczas trasy i poważnym uszkodzeniem transportowanego towaru.

Jak rozmieszczać drobnicę w przestrzeni ładunkowej?Realizując na przykład transport Finlandia można mieć po drodze kilka przystanków, podczas których część towaru zabierana jest z ładowni. To ma ogromne znaczenie dla stabilności pojazdu oraz bezpieczeństwa towaru - paczki należy tak ustawić, by po częściowym opróżnieniu ładowni wciąż zachowane było optymalne obciążenie osi.

List przewozowyKolejnym etapem jest przygotowanie listu przewozowego. W takim dokumencie należy umieścić adres załadunku i rozładunku towaru, liczbę umieszczonych w ładowni palet, ciężar brutto całego transportu oraz pojedynczej palety. Jeśli drobnica przewożona jest w niestandardowy sposób, również musi to być uwzględnione w liście przewozowym. Dokument opisuje także dodatkowe usługi, np. dostawę towaru za pobraniem czy zwrot palet do nadawcy.