Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 19 grudnia 2019

Roślinność przy tyskich drogach zabezpieczona przed zasoleniem

Zauważyliście skrzyżowania i ronda otulone na zimę? Nie jest to element wystroju świątecznego. Tyski Zakład Usług Komunalnych przygotowuje rośliny przydrożne do zimy. Ustawione maty chronią je przed zasoleniem z ulic.

Roślinność przy tyskich skrzyżowaniach i rondach zabezpieczona przed zasoleniem · fot. TZUK


Sól na drogach i chodnikach daje lepszą przyczepność, więc zwiększa bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jednakże nie jest dobrym rozwiązaniem dla środowiska i ... naszych butów.

- Efekty szkodliwego działania soli na przydrożną roślinność są tym większe, im szybciej jadą zasoloną drogą samochody. Wzbijają one w powietrze miliony kropel zasolonej wody, a toksyczny aerozol oblepia rośliny powodując ich oparzenia i zamieranie. Sól używana zimą do likwidacji śliskości z łatwością przedostaje się również do korzeni drzew i krzewów. Drzewa cierpią z powodu jej nadmiaru w podłożu i mimo obecności składników pokarmowych czy wody w glebie, nie są w stanie ich pobrać - tłumaczą pracownicy Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych.

- Niestety na skutek globalnego ocieplenia, białe zimy i białe drogi są coraz większą rzadkością. Kraje, które utrzymują zaśnieżone zimą drogi, są w stanie radzić sobie bez solenia. W naszych warunkach musimy szukać innych rozwiązań - dodają pracownicy TZUK.

BM / tychy.info, źródło: Tyski Zakład Usług Komunalnych w Tychach

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.