tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 13 lipca 2019
  • 2 września 2019

[FOTO] Rekordowa liczba biegaczy w upale przebiegła tyski Półmaraton

Od wielu lat początek września to prawdziwe święto biegania w Tychach. Nie inaczej było w tym roku - w niedzielę, 1 września wystartował VII Tyski Półmaraton.

Tyski Półmaraton - 1.09.2019 · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


W tym roku pobiegła rekordowa liczba uczestników - blisko 1700 osób! Do tego doliczyć trzeba grupę dzieci i młodzieży, która rywalizowała w dodatkowych biegach. Uczestnicy tegorocznych zmagań musieli zmierzyć się nie tylko z ponad 20-kilometrowym dystansem, ale także z upałem.

Loading...


- W tym roku mamy rekordową frekwencję. Limit zgłoszeń - 1500 osób wyczerpał się na ponad miesiąc przed startem, dlatego postanowiliśmy o uruchomieniu dodatkowych pakietów charytatywnych, z każdego z nich stowarzyszenie przekazuje 25 zł na Hospicjum Świetlikowo - mówili przed startem organizatorzy biegu.

W zeszłym roku do biegu zapisało się 1270 osób, w 2017 -1003 osoby, 2016 - 429 osób, 2015 - 463 osoby, 2014 - 430 osób, 2013 - 509 osób, w 2012 roku udział wzięło 411osób.

- Uczestnikami tegorocznego półmaratonu są głównie Polacy, zapisanych jest także kilka osób z zagranicy. Mamy sporo klasyfikacji m.in.: open, najwyżej sklasyfikowani zawodnicy z obywatelstwem polskim, klasyfikacje wiekowe, najlepsi tyszanie, najstarsi uczestnicy, oraz bardzo ciekawa i rzadko spotykana, a organizowana przez nas od dwóch lat klasyfikacja z dzieckiem w wózku biegowym - mówił Marcin Staniczek, dyrektor MOSiR Tychy.

Dwa lata temu wzięło w niej udział kilkoro uczestników, w zeszłym roku 20, a w tym zapisane były 34 osoby. W półmaratonie wzięła udział także bardzo popularna ostatnio w mediach grupa Grandpagang, czyli wnuk z 84-letnim niepełnosprawnym dziadkiem na wózku.

Tyski Półmaraton - 1.09.2019
Tyski Półmaraton - 1.09.2019 · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


Podczas biegu głównego odbyły się biegi dziecięce, organizatorzy przygotowali także atrakcje dla najmłodszych.

- Na parkingu przy miejscu startu i mety zorganizowano miasteczko biegowe, w którym znalazły się m.in. strefa na rozgrzewkę, strefy z posiłkiem, masażyści, badanie słuchu, wzroku, ścianka wspinaczkowa organizowana przez naszego partnera Sport Klinikę z Żor wraz z grupą Jurajską GOPR - mówi Grzegorz Sidor z MOSiR Tychy.

Idąc śladem największych maratonów w Polsce i na świecie, w tym roku po raz pierwszy na strefach nawadniania tyskiego półmaratonu dostępna była woda miejska.

- Do walki z plastikiem włącza się coraz więcej organizatorów innych imprez masowych, m.in. maratonów w Poznaniu czy Wiedniu, my też podejmujemy wyzwanie dlatego jedną z tegorocznych nowości jest to, że podczas biegu serwowana była woda dostarczona przez Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tychach w eko-kubkach. Na trasie znajdowały się cztery punkty z wodą pitną (5,4 km, 8,5 km, 11,8 km, 18,3 km). Prowadzona była także akcja „Bieg Po Nowe Życie” - podkreślają organizatorzy.

Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie Promocji Lekkiej Atletyki, a współorganizatorami biegu są: Mosir Tychy, Miasto Tychy, Komenda Miejska Policji Tychy, Straż Miejska Tychy, Państwowa Straż Pożarna Tychy.

BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.