tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 8 kwietnia 2019

Niedotlenienie okołoporodowe i prawo do odszkodowania

Materiał partnera:

Gdy podczas porodu, u noworodka dojdzie do niedotlenienia mózgu, mamy do czynienia z poważną komplikacją, bezpośrednio zagrażającą życiu dziecka. W większości przypadków udaje się je uratować, jednak konsekwencje hipoksji mogą być bardzo groźne i mieć znaczny wpływ na późniejszy rozwój małego pacjenta. W tym wpisie omawiamy najczęściej występujące powikłania niedotlenienia i podpowiadamy, jak można się starać o odszkodowanie za narażenie noworodka na utratę życia.

Skutki niedotlenienia okołoporodowego


Nawet prawidłowo przebiegająca ciąża nie gwarantuje bezproblemowego poroduKażdy etap porodu jest ściśle związany z ryzykiem wystąpienia niedotlenienia mózgu u dziecka. Teoretycznie, bardzo łatwo zapobiec takiej sytuacji, mierząc tętno płodu podczas badania KTG. Jest to jedna z najprostszych i najskuteczniejszych metod, pozwalających ocenić oraz kontrolować stan płodu. Zazwyczaj lekarz prowadzący ciążę zaleca pierwsze wykonanie KTG kilka dni przed wyznaczonym terminem porodu. Im bliżej rozwiązania, tym częściej trzeba powtarzać badanie. Bezpośrednim wskazaniem do jego przeprowadzenia jest również słaba wyczuwalność ruchów dziecka przez matkę. Gdy kobieta ciężarna zaniepokoi się nagłym osłabieniem aktywności płodu, powinna natychmiast zgłosić to lekarzowi i poprosić o kardiotokografię.

Konsekwencje niedotlenienia mózgu noworodka bywają bardzo poważneOczywistym jest, że skutki niedotlenienia okołoporodowego są zależne od tego, przez ile minut dziecko było pozbawione możliwości oddychania. Dłuższa przerwa od dostępu do tlenu często oznacza poważniejsze powikłania: od małych dysfunkcji, aż po porażenie mózgowe oraz, w najgorszych przypadkach, śmierć noworodka. Inne konsekwencje hipoksji to uszkodzenia, obejmujące centralny układ nerwowy. Kiedy do nich dojdzie, dziecko urodzi się niepełnosprawne.

Zdarza się, że personel medyczny zamiast podjąć działanie, zaleca pacjentce odpoczynek i rezygnuje z podłączenia jej do KTG. Tego typu lekceważące zachowanie może być tragiczne w skutkach: doprowadzić do niedotlenienia płodu, a co się z tym łączy, spowodować nieodwracalne szkody w mózgu noworodka. W zależności od stopnia powstałych szkód, rodzicom dziecka w takich sytuacjach przysługuje odszkodowanie medyczne. Jego uzyskanie jest uzależnione od przedstawienia dokumentacji, potwierdzającej zaistnienie błędu lekarskiego. W tych działaniach nieocenione okazuje się wsparcie Ośrodka Pomocy Poszkodowanym, działającego na rzecz osób poszkodowanych w wyniku błędów medycznych, chcących wywalczyć odszkodowanie od lekarza lub od szpitala.