tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 27 marca 2019

[WIDEO, ZDJĘCIA] Jaka przyszłość czeka Zameczek Myśliwski Promnice?

Dyrektor Muzeum Zamkowego, Maciej Kluss, przedstawił remontowe plany i pomysły związane z wykorzystaniem Zameczku Myśliwskiego Promnice. Obiekt w ubiegłym roku został przejęty przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie od Skarbu Państwa. W miniony piątek w zameczku obradowała Rada Muzeum Zamkowego, a z obiektem mogli zapoznać się samorządowcy i dziennikarze.

Konferencja prasowa w Zameczku Myśliwskim w Promnicach - 22.03.2019 · fot.


- Objąłem stanowisko dyrektora w drodze konkursu w 2000 roku. Od 2001 roku Promnice były celem naszych zabiegów, by dawne dobra książąt pszczyńskich w miarę możliwości scalić. Muzeum Zamkowe jest instytucją samorządu województwa śląskiego i właśnie z województwa śląskiego płyną pieniądze na naszą podstawową działalność, wobec tego pierwszym krokiem było uzyskanie akceptacji planu przejęcia Promnic. Taka zgoda właściwie była od 2001 roku, natomiast kolejne zabiegi nie przyniosły rezultatów. Wynikiem tego było m. in. to, że w wyniku porozumienia z Urzędem Miejskim w Pszczynie, realizowana była rewitalizacja kompleksu zamkowego etap II - czyli kompleks stajni. W przyszłym roku te stajnie mamy przejąć z Urzędu Miejskiego na własność - relacjonował dyrektor Muzeum Zamkowego.

W 2018 roku pojawiła się możliwość przejęcia Promnic. Noma Residence, która przez wiele lat dysponowała tym obiektem, z różnych powodów, od 2015 roku bezumownie korzystała z tego obiektu. Po rozmowach z Zarządem Województwa Śląskiego czyniono starania o przejęcie Promnic. 5 lipca 2018 roku podpisano akt notarialny ze starostą pszczyńskim, w wyniku którego Muzeum Zamkowe stało się posiadaczem Zameczku Myśliwskiego w Promnicach wraz z działką, która liczy 2,3 ha.

- Muzeum Zamkowe przejęło obiekt nie po to, by się tu zamknąć i urządzić ekspozycję, którą obejrzy kilka osób. Ten obiekt ma głównie mieć znaczenie edukacyjne. Tu będziemy tworzyć różnego rodzaju wydarzenia, które zainteresują zwyczajnych chętnych do obejrzenia tego, co mamy zamiar zaprezentować - mówił Maciej Kluss.

Loading...


Jakie plany ma Muzeum Zamkowe związane z zameczkiem? Ma to być miejsce edukacji o obyczajowości myśliwskiej, we wnętrzach zostanie odtworzony historyczny charakter tego miejsca - rezydencji myśliwskiej. - Planujemy tutaj tworzyć coś w rodzaju historycznych kulinariów. Uzyskaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego dotację, która spowodowała, że mogliśmy wykupić od Nomy całe wyposażenie tego Zameczku, łącznie z pełnym wyposażeniem kuchni - tłumaczył dyrektor Muzeum Zamkowego. - Nie planowałem otwarcia restauracji, ale komentarze, które mówiły, że Muzeum się zamyka, spowodowały - i bardzo dobrze - że po rozmowach z szefami kuchni, którzy pracowali w Nomie, podpisaliśmy umowę i zdecydowali się oni działać na własny rachunek. W tej chwili działa tutaj Restauracja Książęca. Wykorzystamy to, aby prezentować historię kulinariów, przybliżać dobre jedzenie, a jednocześnie przybliżać historie obyczaju myśliwskiego.

Takie zamierzenie wspierają również dyrektorzy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (Paweł Jaskanis) oraz Zamku Lubomirskich i Potockich w Łańcucie (Wit Karol Wojtowicz). - Stół łączy ludzi, wyzwala emocje. Dla nas jest to tworzywo pracy edukacyjnej, warsztatów dla dzieci ze szkół i dla dorosłych - mówił Paweł Jaskanis. - Program zajmowania się staropolskim jedzeniem, kuchnią regionalną to jeden z najwłaściwszych elementów budzenia ciekawości własnej tożsamości, własnych korzeni kulturowych i powiedzenia, że muzea także potrafią to robić. Warto próbować, wtedy ta opieka nad zabytkami będzie jak najbardziej uzasadniona społecznie, innych celów nie ma - dodał.

Jednak zanim w Zameczku Myśliwskim Promnice pojawią się eksponaty i będzie można organizować np. wystawy, trzeba spełnić normy bezpieczeństwa i uzyskać pozytywną opinię Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. - Zameczek myśliwski jest w bardzo złym stanie technicznym. Trzeba zrobić nową bramę wjazdową do obiektu i bramę do stajni. Nie ma systemów alarmowych. Jest system przeciwpożarowy, ale "antyczny" i trzeba go wymienić - wymieniał Maciej Kluss.

Konferencja prasowa w Zameczku Myśliwskim w Promnicach - 22.03.2019
Konferencja prasowa w Zameczku Myśliwskim w Promnicach - 22.03.2019 · fot.


Poza tym właścicieli obiektu czeka wymiana dachu, okien i instalacji, jednak to tylko część najpilniejszych prac. - Jest harmonogram wojewódzkiego konserwatora zabytków, ale już wiemy, że będą musiały być pewne odstępstwa, ze względu na inne potrzeby. Zrobiliśmy w zeszłym roku inwentaryzację drzew i elementów zielonych i czekamy w tej chwili na zgodę, przy współpracy z gminą Kobiór, na cięcia sanitarne. Trzeba będzie niestety wyciąć część elementów roślinnych - poinformował dyrektor Muzeum Zamkowego.

Wartość całego remontu Muzeum Zamkowe wycenia na kilkadziesiąt milionów złotych. - Wycenę oceniamy optymistycznie na 20 mln zł, a co będzie? Mam nadzieję, że będzie taniej - podsumował Maciej Kluss.

Konferencja prasowa w Zameczku Myśliwskim w Promnicach - 22.03.2019
Konferencja prasowa w Zameczku Myśliwskim w Promnicach - 22.03.2019 · fot.


Zapewnienie wsparcia dla rozwoju Zameczku Myśliwskiego w Promnicach padło z ust Michała Fijałkowskiego, rzecznika marszałka województwa śląskiego. - Jeżeli nie uszanujemy tego dziedzictwa to ono odejdzie w zapomnienie, po prostu się rozsypie. Idea jest następująca - zachować charakter tego miejsca, ale dołożyć do niego walor edukacyjny. Jednak żeby ten walor dołożyć, trzeba to miejsce doinwestować. Bez pieniędzy nie ma kultury. Bez decyzji, która wyszła z komisji i bez jej procedowania przez Sejmik, nie zwiększyłaby się dotacja dla Muzeum Zamkowego w Pszczynie o 2 mln zł. Bo są potrzebne inwestycje - mówił Michał Fijałkowski i zapewnił, że Promnice będą jeszcze mocniej doinwestowane. - 2,8 mln zł to dopiero początek inwestycji Zarządu Województwa Śląskiego kierowanego przez marszałka Jakuba Chełstowskiego w stosunku do Zameczku Myśliwskiego w Promnicach.

BM / tychy.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.