tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto
  • 24 marca 2017
  • 6 września 2017

Wystawa "Marek Dziekoński. Koncepcja-kreacja-konteksty"

Za nami:

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza do swojej siedziby na wystawę "Marek Dziekoński. Koncepcja - kreacja - konteksty". Wystawę można będzie oglądać do 9 września. Towarzyszyć jej będą liczne wydarzenia towarzyszące oraz dwie publikacje.

Marek Dziekoński (1930-2002) działał głównie w Tychach oraz we Wrocławiu. Jego dorobek twórczy stanowią liczne zrealizowane projekty, m.in. budynek Panoramy Racławickiej we Wrocławiu (współautor: Ewa Dziekońska), pawilon Klubu Górniczego w Tychach, hala sztucznego lodowiska w Tychach.

Na wystawie zaprezentowane zostaną projekty ukazujące różne fazy rozwoju koncepcji, zarówno tych zrealizowanych, jak i pozostałych wyłącznie na papierze. W wielu przypadkach zostaną one zestawione z dokumentacją fotograficzną modeli, obiektów w trakcie budowy oraz tuż po jej ukończeniu. Niejednokrotnie też fotografie będą jedynym śladem architektonicznej koncepcji. W przypadku obiektów istniejących, ukazany obraz pierwotny skonfrontowany zostanie ze stanem obecnym, dając możliwość refleksji nad trwałością dorobku pracowitego życia twórcy oraz zmiennością recepcji wartości estetycznych.

Już w dniu wernisażu dostępny będzie katalog, prezentujący dorobek Marka Dziekońskiego.

Cykl wydarzeń towarzyszących wystawie rozpocznie 31 marca konferencja Tychy - dziedzictwo nowego miasta. Architektura i urbanistyka lat 1955-1989. Odbędą się także spotkania z architektami, oprowadzania kuratorskie, spacery po Tychach, zapoznające uczestników z postacią i twórczością Marka Dziekońskiego. W czasie trwania wystawy Muzeum weźmie też udział w ogólnopolskiej akcji Dzień Wolnej Sztuki.

Kuratorem wystawy, autorem tekstu katalogu oraz koordynatorem i pomysłodawcą wszystkich wydarzeń towarzyszących jest historyk sztuki Patryk Oczko.

Muzeum Miejskie w Tychach

43-100 Tychy
ul. Plac Wolności 1

tel. 32 718 20 22

BM / tychy.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.